Zpožděný let je nečekaná a nevítaná komplikace. Málokdo si ale uvědomuje, že v případě zpoždění letu má cestující práva a může žádat o odškodnění. Pro jejich získání je samozřejmě nutné splnit určité podmínky. Přečtěte si níže uvedený článek a zjistěte, kdy má zpožděný let nárok na kompenzaci a na jakou kompenzaci za zpožděný let má cestující nárok.
Zpožděný let a kompenzace
Zpožděný let může být i váš problém. Práva cestujících jsou upravena v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 ze dne 11. února 2004. Díky těmto předpisům jsou cestující chráněni v případě zpoždění letu, zrušení letu, odepření nástupu na palubu nebo ztráty zavazadel.
Jak již bylo naznačeno výše, nařízení EU chrání cestující v případě zpoždění letu. Zavedené předpisy mají především odstranit obtíže a nepříjemnosti plynoucí z prodlení.
Nařízení dává cestujícím právo na odškodnění v případě zpoždění letu. Můžete požadovat odškodnění až 600 EUR. Měli byste však vědět, že ne každé zpoždění má nárok na takovou náhradu. Předpisy uvádějí, jaké podmínky musí být splněny, aby bylo možné požádat o odškodnění.
Kdy získáte odškodnění?
Navíc je třeba zdůraznit, že nařízení má omezenou územní působnost. V důsledku toho se předpisy budou vztahovat na lety:
které se uskutečňují v rámci Evropské unie – bez ohledu na to, zda je dopravce z EU nebo ze třetí země,
začínající v EU a končí v zemi mimo EU – bez ohledu na to, zda je dopravce z EU,
lety startující mimo Evropskou unii a končí v Unii – pokud je provozuje dopravce z EU.
Je tedy mylné se domnívat, že nařízení EU se vztahuje pouze na lety uskutečňované v rámci Evropské unie. Nárok na odškodnění máte také v případě, že váš let začal v EU, ale skončil v zemi mimo EU. Kromě toho bude kompenzace splatná také v případě, že let začal mimo Evropskou unii a skončil v EU – pokud byl provozován dopravcem z EU.
Čtěte také: 6 důvodů proč mít sjednáno cestovní pojištění
Kdy dostanete kompenzaci za zpožděný let?
Jak již bylo uvedeno výše, ne každé zpoždění má nárok na náhradu. Cestující má nárok na příslušné náhrady, pokud zpoždění bylo alespoň 3 hodiny. Zpožděním se rozumí dojezd do cíle později, než bylo plánováno. Příklad: Letadlo mělo vzlétnout v 11:00, ale vzhledem k okolnostem vzlétlo až ve 14:00. Tento čas se však cestou podařilo vynahradit a letadlo ve výsledku přistálo v 19:30 místo v 17:00. Ve výše uvedené situaci sice letadlo odstartovalo s 3hodinovým zpožděním, ale cestující nakonec přistáli v cílové destinaci s 2,5hodinovým zpožděním.
Pokud letadlo dorazí do cíle se zpožděním delším než 3 hodiny, může cestující požádat o odškodnění. Skutečnost, že letadlo letělo do země mimo EU, je irelevantní. Nezáleží také na tom, zda letadlo bylo dopravcem EU nebo ne.
Výše náhrady za zpožděný let
Výše kompenzace závisí na délce letu a délce zpoždění:
Pokud byl let v rámci Evropské unie, bude kompenzace činit 250 EUR, pokud ke zpoždění došlo na trase nepřesahující 1 500 km. V případě trasy přesahující 1 500 km může cestující požádat o odškodnění 400 eur.
U letů mimo EU bude kompenzace činit 400 EUR, pokud je let mezi 1 500 km a 3 500 km.
Lety mimo EU mají nárok na kompenzaci 400 nebo 600 EUR v závislosti na délce trasy. Pokud bylo zpoždění mezi 1 500 km a 3 500 km, může cestující požadovat náhradu ve výši 400 EUR, zatímco v případě zpoždění o více než 3 500 km může cestující požadovat náhradu ve výši 600 EUR.
Na jakou další kompenzaci mám nárok za zpožděný let?
Nárok na odškodnění není jedinou kompenzací, na kterou máte nárok v případě zpoždění letu. Podle ustanovení předpisu má cestující nárok na vrácení ceny jízdenky v plné výši, pokud zpoždění trvalo více než 5 hodin.
Dopravce navíc musí cestujícím poskytnout odpovídající péči. Měl by v první řadě zajistit, aby cestujícím bylo poskytnuto jídlo a pití – v množství odpovídajícím čekací době. Kromě toho, pokud je nutné ubytování přes noc, dopravce by jej měl cestujícím poskytnout. Mezi jeho povinnosti patří i přeprava cestujících do místa případného ubytování.
Cestující by také měl mít možnost uskutečnit 2 telefonáty, poslat fax nebo poslat e-mail.
Rovněž je třeba zdůraznit, že v souladu s čl. 9 odstavec 3 Nařízení by měl dopravce při poskytování péče dbát zejména na potřeby osob s omezenou schopností pohybu a orientace, jakož i jejich doprovod. Zvláštní péče by měla být věnována také dětem, které cestují bez dospělých opatrovníků.